Dec 06 2018 08:44:29:000AM3751470בעלי חברת הנדל"ן האמריקאית, שגייסה 2.4 מיליארד שקל באג"ח בת"א, אמר אתמול בשיחת ועידה עם המחזיקים כי "לחברה יהיו כסף זמין ואמצעי מימון לשלם כל תשלום". את הטעות שגרמה לניתוב 3.7 מיליון דולר לחשבונו הסביר: "בן אדם הוא בן אדם"http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3751470,00.html20Shook2שוק ההון

יואל גולדמן, הבעלים של חברת אולייר, שלה 4 סדרות אג"ח בהיקף של 2.4 מיליארד שקל בבורסת תל אביב, ניסה אתמול להרגיע את מחזיקי האג"ח בשיחת ועידה שקיים איתם. חלק מהסדרות עברו באחרונה טלטלה והן נסחרות בתשואות דו־ספרתיות. גם סמנכ"ל הכספים של חברת הנדל"ן האמריקאית, יזהר שמעוני, השתתף בשיחה. "לא ישנתי בימים האחרונים, משום שהמשקיעים איבדו כסף באג"ח. אני רוצה להבטיח: לא נפסיק עד שנשיג מחדש את הביטחון ואת אמון השוק, ונראה לכולם את כוחה של החברה ועד כמה טוב אנחנו ממוצבים".

בשוק נרשמה אתמול תגובה חיובית מצד המשקיעים, ומסתמן שהם החלו להירגע. שתי הסדרות המסובכות ונטולות השיעבודים, שכבר נסחרו השבוע בתשואה גבוהה מ־16%, התאוששו אתמול. אג"ח ב' של אולייר זינקה ב־12.67% לתשואה לפדיון של 12.79%. אג"ח ד' עלתה ב־16.72% לתשואה לפדיון של 12.85%.

"החברה גילתה את הטעות"

אולייר הסבירה כיצד הועברו בשוגג 3.7 מיליון דולר לבעל השליטה, שהיו למעשה אמורים להגיע לחברה. מתברר כי במסגרת הליך מימון מחדש לנכסי החברה בוצע במקביל גם מימון מחדש לנכסים אחרים של בעל השליטה, והכל דרך חברה אחת ובאמצעות אותו משרד עורכי דין, שבשוגג העביר חלק מהמימון שיועד לחברה כדי לפרוע הלוואות של בעל השליטה.

לדברי שמעוני, הטעות התגלתה במהלך סגירת ניירות העבודה בחודש אוקטובר. "החברה מצאה את הטעות, שנעשתה בשוגג, וברגע שהיא התגלתה שוחחנו עם בעל השליטה (גולדמן) ועם מנהלת החשבונות. הבנו את מקור הטעות והוצאנו דרישה לבעל השליטה להחזיר את הכספים".

גולדמן ציין בקשר לאותה טעות כי "לי וליזהר (שמעוני) יש משרדים נפרדים. אנחנו לא עובדים יחד. זאת במטרה לוודא שהכל מדווח כראוי ואין טעויות. לפעמים טעויות יכולות לקרות. בן אדם הוא בן אדם. לכן יש לנו שני אנשים שבוחנים הכל. אני רוצה להדגיש שהחברה היא זו שגילתה את הטעות. יש לנו מערכת טובה והיא עבדה. טיפלנו בזה מיד. דיווחנו כדי להראות שאנחנו שקופים ואחראים. מעבר לזה, אנחנו מקיימים פגישות כדי לחזק את הבקרה עוד יותר. אנחנו רוצים לצמצם טעויות בעתיד".

גולדמן הדגיש באוזני מחזיקי האג"ח כי ברשות החברה מספיק מקורות זמינים ודרכים להשיג מימון, כדי לשלם את חובותיה. "החברה היתה, ותמיד תהיה, בפוזיציה חזקה מאוד, כך שיהיה לה כסף זמין ואמצעי מימון לשלם כל תשלום", אמר והוסיף כי אולייר יכולה לשלם "כל תשלום עתידי, מבלי לגייס אפילו דולר או שקל באג"ח".

"9.75% זה סביר לריבית"

גולדמן התייחס גם לעסקה גדולה שהחברה ניהלה מו"מ לגביה, להכנסת משקיע לכמה מהנכסים (השקעת Preferred Equity). במסגרת המו"מ שהתעכב לקחה החברה הלוואה קצרת טווח מאותו משקיע בריבית של 9.75%. "ההלוואה קצרת הטווח שלקחנו לא היתה משמעותית, והיא היתה בריבית מאוד סבירה — ולכמה ימים. היתה לנו עסקת אקוויטי שהוסכמה עם השותפים להרבה זמן. אנחנו זהירים מאוד בתיעוד ובמסמוך העסקה, וזה התעכב קצת. אז הצד השני נתן לנו הלוואה לזמן קצר בריבית מאוד סבירה. אני חושב שעשינו עסקה מעולה. נשים דגש מיידי על נזילות בחשבון, כי אני רואה שזה מה שהשוק רוצה". שמעוני ציין בקשר לכך כי הדיווח על השלמת העסקה צפוי בזמן הקרוב מאוד.

לפני שיחת הוועידה דיווחה אתמול אולייר למשקיעים את ההסבר שלה לטעות בהעברת 3.7 מיליוני הדולר. בתחתית הדיווח מסרה החברה כי גולדמן תרם לחברה בשנתיים האחרונות 14 נכסים בשווי הון עצמי מצטבר של כ־70 מיליון דולר, וכי בכוונתו לתרום נכסים נוספים בעתיד. מהשיחה עלה כי 10 מתוך 14 הנכסים כבר נתרמו בפועל בעוד 4 מתעכבים. המוסדיים שאלו בשיחת הוועידה מה ערכו של הנכס שצפוי להיכנס לחברה בקרוב, וגולדמן העריך כי שוויו ינוע בין 20 ל־24 מיליון דולר.

אחד מארבעת הנכסים שהעברתם לאולייר מתעכבת הוא פרויקט שבנייתו אמורה להסתיים בשבועיים הקרובים, ואחרי ש־75% ממנו יאוכלסו הוא יועבר לחברה. בשלושת הנכסים האחרים חל, לדברי החברה, עיכוב רגולטורי, שגם הוא צפוי להיפתר.